Начало Местен фокус Сред предизвикателствата в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура, смятат експерти
5078
България

Сред предизвикателствата в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура, смятат експерти

Част от инфраструктурните предизвикателства в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура.Около това мнение се обединиха различни експерти в рамките на конференция „Витоша - време е за решения“, организирана от Съюза на архитектите в България.

| 10 Декември 2024, 12:33 ч.
Сред предизвикателствата в природен парк
Сред предизвикателствата в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура, смятат експерти
Снимка © Николета Василева / БТА

Част от инфраструктурните предизвикателства в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура. Около това мнение се обединиха различни експерти в рамките на конференция „Витоша - време е за решения“, организирана от Съюза на архитектите в България. 

Общинският съвет в Плевен прие на днешното си заседание декларация за недостига на питейна вода на територията на общината. Вносител е председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански.

В мотивите си за необходимостта от приемане на декларацията той посочва, че „осигуряването на питейна вода в краткосрочен и дългосрочен план изисква съвместна дейност от всички компетентни институции, както и целево финансиране от държавния бюджет“. Припомня и състоялите се срещи и разговори с представители на различни институции.

В декларацията се посочва, че "неравностойното положение, пред което са изправени гражданите на община Плевен по отношение на достъпа до водоснабдяване и добри санитарни условия оказва негативно въздействие върху тяхното общо здраве, благосъстояние и достойнство, образование, хранене, сигурност и икономическа активност". Общинските съветници

Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират Съюзът на екскурзоводите в България и Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“, съобщава сайтът на Туристическия информационен център. Те ще се състоят на 24 и 27 декември от 10:00 ч. Началото им е от обръщача на улица „Георги Сава Раковски“.

Не се изисква предварителна резервация за участие в пешеходните обиколки, поради естеството на терена групите не бива да са по-големи от 20 души. Пешеходните обиколки ще преминат през пл. Всяка обиколка е с продължителност два часа. Дори при лоши атмосферни условия обиколките ще се проведат, увери тя.

По време на коледните и новогодишните празници има възможност за организиране и на платени пешеходни обиколки. Заявки за тях се правят по телефон, упоменат на сайта на Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“.

Общинският съвет във Върбица ще обсъди и гласува Програма за енергийна ефективност на Община Върбица за периода 2024 – 2030 г. "Програмата е в съответствие със Стратегията за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., се посочва в докладната записка на кмета на Върбица Мердин Байрам.

Общинските съветници ще се произнесат и относно даване на съгласие за кандидатстване с проектно предложение „Преустройство на бивша училищна сграда в с. Ловец, общ. Върбица в Център за настаняване от семеен тип за стари хора” за финансиране по мярка „Подобряване на социалните услуги за резидентна грижа и осигуряване на подслон” по Проект „Красива България”- 2025 г. и за осигуряване на съфинансиране от страна на Община Върбица.

Ще бъде разгледана докладна записка за разпореждане с багер с челен товарач, общинска собстве

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на още шестима народни представители. С това поисканите имунитети на депутати от 51-ото Народно събрание стават общо осем. Петима от тях заявиха днес, че са готови да се откажат от имунитетите си. Шестият - Лена Бориславова каза, че ще се откаже от имунитета си преди искането да бъде разгледано в пленарната зала. Кирил Петков вече даде съгласие да му бъде свален депутатския имунитет. Джейхан Ибрямов от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС заяви, че ще реши как да действа заедно с адвокатите си.

Искането, внесено от Сарафов вчера, е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП)  и Софийска районна прокуратура (СРП) и е във връзка с наказателни производства срещу  депутатите Радостин Василев ("Морал, единство, чест"), Ве

Заводът "Промет Стийл" край средецкото село Дебелт играе ключова роля в стратегическата мрежа на групата "Метинвест" (Metinvest) като важна връзка между Украйна и глобалните пазари. Разположен на стратегическо място, той използва суровини от Украйна за производството на дълги стоманени продукти, които се предлагат на международния пазар, посочва групата в доклада си за първото полугодие на 2024 г.

В документа се отчита ръст в продажбите на дълги стоманени продукти с 24 на сто спрямо същия период на миналата година. Според отчета, публикуван на официалната страница на "Метинвест", общите приходи на групата възлизат на 4,32 милиарда долара, което представлява увеличение от 22 на сто на годишна база.

Металургичният сегмент, в който влиза и заводът в Бургас, формира 57 на сто от общите приходи, като в него се отчита умерен ръст от 2 процентни пункта. Особено осезаемо е увели

В рамките на първия панел на конференцията основна тема беше опазването и развитието на природен парк (ПП) "Витоша". Юридическият съветник на Камарата на архитектите в България (КАБ) Борис Милчев представи нормативната уредба, касаеща природния парк. По думите му основният закон, който засяга планината, е Законът за защитени територии. Обществените отношения са предмет на правна регламентация в ПП „Витоша“. Опазване на околната среда, отдих, туризъм, спорт, стопанисване на гори и земи, културно наследство, транспортна и друга техническа инфраструктура, строителство, дивеч, билки, води, пречистване на отпадни води и събиране на отпадъци са само част от условията, които засяга законовата наредба, обясни Милчев. 

Органите за управление на околната среда в ПП „Витоша“ са Министерството на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда, регионалните инспекции, по околна среда и водите, директорите на басейновите дирекции, кметовете на общини, в този случай и кметовете на районите, както и областните управители, каза още Борис Милчев. 

Планът за устройствен план на Витоша е включен в устройствения план на София, посочи юристът. Той смята, че най-урбанизираната част от природния парк се намира на територията на Столична община. Милчев посочи, че това, което е най-зле уредено, по отношение на нормативните наредби, е собствеността. Съгласно Закона за горите общинските и държавните имоти на територията на природния парк са публична собственост, обясни юристът и добави, че статутът на пътищата, намиращи се на територията на природен парк "Витоша", е важен въпрос.

Развитието на консервационните стойности на природен парк "Витоша" представи природозащитникът Тома Белев. Той обясни, че отчуждаването на горите на територията на ПП „Витоша“ в полза на държавата започва през 1926 г., а през 1937 г. се приема правилник за прилагане на наредбата-закон за защита на родната природа. През 50-те години на миналия век функциите на парка са за отдих и спорт за трудещите се и младежта, поясни Белев. По-късно се появява функцията стопански туризъм, тогава България решава, че от туризма се печели и започва строежът на големи курорти в природния парк, добави природозащитникът. Закона за защита на природата и правилника за прилагане на закона се приема през 1967 г. Тогава режимът и опазването на здравето става важно, отбеляза Тома Белев. Тази година се позволява и ловът. През 1981 г. комитетът за опазване на околната среда пуска заповед, с която отменя всичко и поставя нови цели - една от тях е възстановяването и опазването на природата, каза също той. 

Съществуващите устройствени предизвикателства на територията на природен парк "Витоша" представи изпълняващият длъжността директор на „Софияплан“ Жоржета Рафаилова. По думите сградната инфраструктура на територията на парка е предимно законна, по подробен устройствен план със заповеди, издадени преди 1990 г. Има сравнително малко жилищни сгради, отбеляза Рафаилова. Преобладаващата част от функциониращите сгради, които имат обществено значение, са тези за обществено обслужване, като седем от тях имат статут, като паметници на културата, добави директорът на "Софияплан".  

Тя отбеляза, че транспортната инфраструктура е много важна. Автомобилни пътища, тези, по които се движи градският транспорт всъщност са със статут на горски пътищата, посочи Рафаилова. Други важни части от транспортната инфраструстура са паркингите, спирките, пешеходните алеи, въжените линии и други. Електропреносната инфраструктура на територията на парка е с национално значение, тя е връзка между София и Бобов дол, отбеляза още тя. 

Според нея опазването на водите и използването им са били едно от нещата, които най-рано са оценени като значими. Водопреносните съоръжения са с градско и регионално значение. Канализационната инфраструктура на природния парк "Витоша" е в много лошо състояние, заяви Жоржета Рафаилова. Пречиствателната станция за отпадни води все още не функционира, а бъдещето не и ясно, коментира тя. Общо 46 обекта в природния парк имат септични ями, от които 15 са вече амортизирани. Има и открити водни обекти на територията на ПП "Витоша", за които трябва да се извърши укрепителна инфраструктура.

Нещо много важно на територията на ПП "Витоша" е Рилският водопровод, отбеляза Рафаилова. Тя обясни, че в голямата си част той минава през парка, като е основно довеждащо съоръжение за питейно водоснабдяване за близо 400 хил. жители на Столична община.  

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов за кампанията „Бъди смел, бъди добър!“
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов, който подкрепи Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) срещу ...
За изминалия ден са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол, а девет - под въздействието на наркотици
В рамките на изминалия ден са установени 26 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а др ...
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети ще раздадат на празнуващите в центъра на Бургас в новогодишната нощ
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети и също толкова чаши вино ще раздадат на празнуващите на централния площад "Тройката" в Бургас в новогодишната нощ. В подготовката ще ...
Четирима души са евакуирани при възникнал пожар в къща в благоевградското село Габрово
Четирима души са евакуирани при възникнал пожар в къща в благоевградското село Габрово, съобщи кметът на селото Борислав Ханджийски. Пожарът е възникнал вчера около 19:30 часа в к ...
Няма положителен резултат от издирването на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, съобщи министър Атанас Илков
Няма положителен и удовлетворителен резултат от издирването на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, съобщи на брифинг в село Конаре служебният министър на вътрешните ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов за кампанията „Бъди смел, бъди добър!“
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов, който подкрепи Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) срещу ...
За изминалия ден са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол, а девет - под въздействието на наркотици
В рамките на изминалия ден са установени 26 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а др ...
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети ще раздадат на празнуващите в центъра на Бургас в новогодишната нощ
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети и също толкова чаши вино ще раздадат на празнуващите на централния площад "Тройката" в Бургас в новогодишната нощ. В подготовката ще ...
Празнично меню за Коледа и Нова година ще получат в Бургас потребителите на Домашния социален патронаж
Потребителите на Домашния социален патронаж (ДСП) в Бургас, на които се доставя храна, ще получат празнично меню за Коледа и Нова година, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. ...
Младите таланти на ФК „Реал Омуртаг“ спечелиха Купата за феърплей на международен турнир в Румъния
Талантите от Футболен клуб (ФК) „Реал Омуртаг“ спечелиха Купата за феърплей на международен турнир в Румъния. Това съобщи треньорът на младите футболисти Веселин Санде ...
Тикер в 16:13 ч.
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Куз ...
Начало Местен фокус
5078
България

Сред предизвикателствата в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура, смятат експерти

Част от инфраструктурните предизвикателства в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура.Около това мнение се обединиха различни експерти в рамките на конференция „Витоша - време е за решения“, организирана от Съюза на архитектите в България.

| 10 Декември 2024, 12:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Сред предизвикателствата в природен парк
Сред предизвикателствата в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура, смятат експерти
Снимка © Николета Василева / БТА

Част от инфраструктурните предизвикателства в природен парк "Витоша" са подобряването на транспортната и водната инфраструктура. Около това мнение се обединиха различни експерти в рамките на конференция „Витоша - време е за решения“, организирана от Съюза на архитектите в България. 

Общинският съвет в Плевен прие на днешното си заседание декларация за недостига на питейна вода на територията на общината. Вносител е председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански.

В мотивите си за необходимостта от приемане на декларацията той посочва, че „осигуряването на питейна вода в краткосрочен и дългосрочен план изисква съвместна дейност от всички компетентни институции, както и целево финансиране от държавния бюджет“. Припомня и състоялите се срещи и разговори с представители на различни институции.

В декларацията се посочва, че "неравностойното положение, пред което са изправени гражданите на община Плевен по отношение на достъпа до водоснабдяване и добри санитарни условия оказва негативно въздействие върху тяхното общо здраве, благосъстояние и достойнство, образование, хранене, сигурност и икономическа активност". Общинските съветници

Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират Съюзът на екскурзоводите в България и Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“, съобщава сайтът на Туристическия информационен център. Те ще се състоят на 24 и 27 декември от 10:00 ч. Началото им е от обръщача на улица „Георги Сава Раковски“.

Не се изисква предварителна резервация за участие в пешеходните обиколки, поради естеството на терена групите не бива да са по-големи от 20 души. Пешеходните обиколки ще преминат през пл. Всяка обиколка е с продължителност два часа. Дори при лоши атмосферни условия обиколките ще се проведат, увери тя.

По време на коледните и новогодишните празници има възможност за организиране и на платени пешеходни обиколки. Заявки за тях се правят по телефон, упоменат на сайта на Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“.

Общинският съвет във Върбица ще обсъди и гласува Програма за енергийна ефективност на Община Върбица за периода 2024 – 2030 г. "Програмата е в съответствие със Стратегията за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., се посочва в докладната записка на кмета на Върбица Мердин Байрам.

Общинските съветници ще се произнесат и относно даване на съгласие за кандидатстване с проектно предложение „Преустройство на бивша училищна сграда в с. Ловец, общ. Върбица в Център за настаняване от семеен тип за стари хора” за финансиране по мярка „Подобряване на социалните услуги за резидентна грижа и осигуряване на подслон” по Проект „Красива България”- 2025 г. и за осигуряване на съфинансиране от страна на Община Върбица.

Ще бъде разгледана докладна записка за разпореждане с багер с челен товарач, общинска собстве

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на още шестима народни представители. С това поисканите имунитети на депутати от 51-ото Народно събрание стават общо осем. Петима от тях заявиха днес, че са готови да се откажат от имунитетите си. Шестият - Лена Бориславова каза, че ще се откаже от имунитета си преди искането да бъде разгледано в пленарната зала. Кирил Петков вече даде съгласие да му бъде свален депутатския имунитет. Джейхан Ибрямов от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС заяви, че ще реши как да действа заедно с адвокатите си.

Искането, внесено от Сарафов вчера, е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП)  и Софийска районна прокуратура (СРП) и е във връзка с наказателни производства срещу  депутатите Радостин Василев ("Морал, единство, чест"), Ве

Заводът "Промет Стийл" край средецкото село Дебелт играе ключова роля в стратегическата мрежа на групата "Метинвест" (Metinvest) като важна връзка между Украйна и глобалните пазари. Разположен на стратегическо място, той използва суровини от Украйна за производството на дълги стоманени продукти, които се предлагат на международния пазар, посочва групата в доклада си за първото полугодие на 2024 г.

В документа се отчита ръст в продажбите на дълги стоманени продукти с 24 на сто спрямо същия период на миналата година. Според отчета, публикуван на официалната страница на "Метинвест", общите приходи на групата възлизат на 4,32 милиарда долара, което представлява увеличение от 22 на сто на годишна база.

Металургичният сегмент, в който влиза и заводът в Бургас, формира 57 на сто от общите приходи, като в него се отчита умерен ръст от 2 процентни пункта. Особено осезаемо е увели

В рамките на първия панел на конференцията основна тема беше опазването и развитието на природен парк (ПП) "Витоша". Юридическият съветник на Камарата на архитектите в България (КАБ) Борис Милчев представи нормативната уредба, касаеща природния парк. По думите му основният закон, който засяга планината, е Законът за защитени територии. Обществените отношения са предмет на правна регламентация в ПП „Витоша“. Опазване на околната среда, отдих, туризъм, спорт, стопанисване на гори и земи, културно наследство, транспортна и друга техническа инфраструктура, строителство, дивеч, билки, води, пречистване на отпадни води и събиране на отпадъци са само част от условията, които засяга законовата наредба, обясни Милчев. 

Органите за управление на околната среда в ПП „Витоша“ са Министерството на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда, регионалните инспекции, по околна среда и водите, директорите на басейновите дирекции, кметовете на общини, в този случай и кметовете на районите, както и областните управители, каза още Борис Милчев. 

Планът за устройствен план на Витоша е включен в устройствения план на София, посочи юристът. Той смята, че най-урбанизираната част от природния парк се намира на територията на Столична община. Милчев посочи, че това, което е най-зле уредено, по отношение на нормативните наредби, е собствеността. Съгласно Закона за горите общинските и държавните имоти на територията на природния парк са публична собственост, обясни юристът и добави, че статутът на пътищата, намиращи се на територията на природен парк "Витоша", е важен въпрос.

Развитието на консервационните стойности на природен парк "Витоша" представи природозащитникът Тома Белев. Той обясни, че отчуждаването на горите на територията на ПП „Витоша“ в полза на държавата започва през 1926 г., а през 1937 г. се приема правилник за прилагане на наредбата-закон за защита на родната природа. През 50-те години на миналия век функциите на парка са за отдих и спорт за трудещите се и младежта, поясни Белев. По-късно се появява функцията стопански туризъм, тогава България решава, че от туризма се печели и започва строежът на големи курорти в природния парк, добави природозащитникът. Закона за защита на природата и правилника за прилагане на закона се приема през 1967 г. Тогава режимът и опазването на здравето става важно, отбеляза Тома Белев. Тази година се позволява и ловът. През 1981 г. комитетът за опазване на околната среда пуска заповед, с която отменя всичко и поставя нови цели - една от тях е възстановяването и опазването на природата, каза също той. 

Съществуващите устройствени предизвикателства на територията на природен парк "Витоша" представи изпълняващият длъжността директор на „Софияплан“ Жоржета Рафаилова. По думите сградната инфраструктура на територията на парка е предимно законна, по подробен устройствен план със заповеди, издадени преди 1990 г. Има сравнително малко жилищни сгради, отбеляза Рафаилова. Преобладаващата част от функциониращите сгради, които имат обществено значение, са тези за обществено обслужване, като седем от тях имат статут, като паметници на културата, добави директорът на "Софияплан".  

Тя отбеляза, че транспортната инфраструктура е много важна. Автомобилни пътища, тези, по които се движи градският транспорт всъщност са със статут на горски пътищата, посочи Рафаилова. Други важни части от транспортната инфраструстура са паркингите, спирките, пешеходните алеи, въжените линии и други. Електропреносната инфраструктура на територията на парка е с национално значение, тя е връзка между София и Бобов дол, отбеляза още тя. 

Според нея опазването на водите и използването им са били едно от нещата, които най-рано са оценени като значими. Водопреносните съоръжения са с градско и регионално значение. Канализационната инфраструктура на природния парк "Витоша" е в много лошо състояние, заяви Жоржета Рафаилова. Пречиствателната станция за отпадни води все още не функционира, а бъдещето не и ясно, коментира тя. Общо 46 обекта в природния парк имат септични ями, от които 15 са вече амортизирани. Има и открити водни обекти на територията на ПП "Витоша", за които трябва да се извърши укрепителна инфраструктура.

Нещо много важно на територията на ПП "Витоша" е Рилският водопровод, отбеляза Рафаилова. Тя обясни, че в голямата си част той минава през парка, като е основно довеждащо съоръжение за питейно водоснабдяване за близо 400 хил. жители на Столична община.  

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов за кампанията „Бъди смел, бъди добър!“
За изминалия ден са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол, а девет - под въздействието на наркотици
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети ще раздадат на празнуващите в центъра на Бургас в новогодишната нощ
Четирима души са евакуирани при възникнал пожар в къща в благоевградското село Габрово
Няма положителен резултат от издирването на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, съобщи министър Атанас Илков
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов за кампанията „Бъди смел, бъди добър!“
Местен фокус
За изминалия ден са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол, а девет - под въздействието на наркотици
Местен фокус
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети ще раздадат на празнуващите в центъра на Бургас в новогодишната нощ
Контекст
Празнично меню за Коледа и Нова година ще получат в Бургас потребителите на Домашния социален патронаж
В детайли
Младите таланти на ФК „Реал Омуртаг“ спечелиха Купата за феърплей на международен турнир в Румъния
На преден план
Прогноза за времето на 25 Декември (Сряда) и следващите дни
Основна линия
До 20:00 часа се променя организацията на движението по автомагистрала "Хемус"
Местен фокус
Четирима души са евакуирани при възникнал пожар в къща в благоевградското село Габрово
Сфера
Катастрофите през изминалото денонощие са 26, един човек е загинал
В детайли
Десет деца се родиха по инвитро програмата на Столична община през 2024 г.
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.